środa, 14 lipca 2010

Handel samochodami używanymi na topie!



  W Polsce dominuje handel samochodami używanymi. Choć nowe samochody są coraz tańsze w porównaniu z ubiegłymi latami, ale ciągle mało kto może sobie pozwolić na kupno nowego samochodu prosto z salonu. Ponieważ zarobki w ubiegłych latach się nie zmieniły a panuje ciągle odczuwalny kryzys. Dlatego w  dobie niepewnej przyszłości większość osób kupuje samochody używane. To właśnie one cieszą się największą popularnością. Można to zauważyć na licznych giełdach oraz na allegro. Samochody używane sprowadzane są z wielu krajów. W tym między innymi z Niemiec, Holandii czy Francji. Samochody tam kupione są  w lepszym stanie technicznym, niż w naszym kraju. To właśnie tam można tanio kupić samochody używane. Najchętniej kupowane są samochody w dieslu ze względu na niskie koszta eksploatacji. Warto też kupować auto z dobrym silnikiem oraz karoserią. Ponieważ koszty wymiany tych elementów są naprawdę duże. Przed kupnem jakiegokolwiek samochodu używanego warto jest, aby obejrzał go dobry mechanik samochodowy.

Samochody ciężarowe


Samochody ciężarowe to duża cześć aut jeżdżących po naszych polskich drogach. W związku z rozwojem transportu oraz koniecznością transportowania dużych ilości materiałów budowlanych. Dużą popularnością cieszą się samochody ciężarowe. Istnieją specjalistyczne firmy przewozowe, które świadczą z tego zakresu usługi. Oferują one transport ciężkich maszyn budowlanych czy rolniczych. Za pomocą specjalnie dostosowanego sprzętu oraz przyczep. Z ich usług często korzystają firmy budowlane. Tylko takie firmy oraz samochody ciężarowe mogą spełnić wymagania odnośnie szybkiego i bezpiecznego transportu do miejsca przeznaczenia. Ponieważ to właśnie one zapewniają prawidłowe kanały logistyczne oraz dystrybucyjne na terenie całego kraju. Samochody są niezastąpione do przeważenia ładunków o dużej masie. Ze względu na swoją wagę muszą być przystosowane do nich drogi. Dlatego samochody ciężarowe zazwyczaj poruszają się  o autostradach. Ponieważ tylko tam jest odpowiednia powierzchnia oraz dostosowana do ich potrzeb prędkość. Na zwykłych drogach takie samochody mają trudne warunki.

poniedziałek, 12 lipca 2010

Choppery




Chopper to rodzaj motocyklu, powstałego w Ameryce pod koniec lat 50tych XX wieku. Pierwowzorem dla chopperów był masywny motocykl Harley-Davidson. Słowo chopper w dosłownym znaczeniu znaczy tyle co „rąbać” , „siekać”. Może to znaczyć „odsiekanie” od masywnego Harleya-Davidsona zbędnych części, tworząc lżejszy motocykl turystyczny. Usunięcie zbędnych elementów miało na celu obniżenie masy pojazdu, dzięki czemu można było w pełni wykorzystywać moc silnika. Do tej pory choppery buduje się na bazie motocykli Harley-Davidson oraz na ich podzespołach. Cechami charakterystycznymi tych motocykli jest długi widelec, swobodna pozycja kierowcy (niskie siodło, nogi wyciągnięte do przodu, kierownica wyciągnięta do góry) oraz specyficzny głośny odgłos silnika. W czasach komunizmu, jedynymi dostępnymi motocyklami w Polsce były modele Harley – Davidson WLA i to właśnie na ich bazie powstawały polskie choppery. Z powodu braku odpowiednich części, wszystkie motocykle tworzone były w przydomowych warsztatach i garażach. Później zaczęto budować choppery na bazie ciężkich motocykli radzieckich, przedwojennych oraz Junaków. Obecnie w Polsce tego typu motocykle nie są popularne ze względu na niestandardowe części oraz wysokie koszty.

piątek, 9 lipca 2010

Quady


Quady to nic innego jak motocykle na czterech kołach, które są przeznaczone głównie do sportu i rekreacji. Jest ich coraz więcej i są coraz bardziej powszechne. Te czterokołowe, a nawet sześcio- i ośmiokołowe motocykle bez kabiny nadają się do jazdy poza drogami utwardzonymi. Na takim cudeńku powinna jeździć jedna osoba, a opony powinny mieć obniżone ciśnienie, które ułatwi poruszanie się po grząskim gruncie. Kierownica powinna być podobna do tej w rowerach, gdyż kierowanie będzie wtedy łatwiejsze. Zwykle napęd jest na dwa tylne koła i maja one duży skok zawieszenia. Takie rozwiązanie umożliwia poruszanie się po niezbyt wymagającym terenie z dużą prędkością. Do jazdy w ciężkim terenie są przystosowane quady, które mają napęd na cztery koła. Quady znalazły zastosowanie min w rolnictwie, czy też ratownictwie górskim.

Polskie motocykle


Jak wszystkie jednoślady, również polskie mają swoją historię oraz fanów. Twórcą pierwszego motocykla w Polsce był inżynier Tadeusz Rudawski. W 1932 roku w Centralnych Warsztatach Samochodowych w Warszawie skonstruował motocykl o nazwie „Sokół”. W 1936 roku „Sokół” ewoluował do dwusuwowego „SHL”, którego konstruktorem był R. Ekielski. Następnym produktem Ekielskiego był motocykl „Orlę”, jednak z braku dofinansowania został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. W okresie przedwojennym powstało 300 egzemplarzy motocyklu „SHL”. W 1951 roku na rynku ponownie pojawił się motocykl „SHL” z inną nazwą –„SHL 125”. Mimo że zmieniła się nazwa, to konstrukcja pozostała bez zmian. Z biegiem czasu zmieniono nazwę z SHL na W-F-M. Razem z nazwą zmienił się wygląd motocykla. Wprowadzono pojedynczą, zamknięta ramę z rur stalowych, która czyniła jednoślad awangardowym jak na owe czasy. Motocykl ten skonstruowany przez Jana Ignatowicza, Jerzego Jankowskiego i Krzysztofa Bruna miał zasadnicza zaletę – był tani i prosty w produkcji. Kolejnym niezapomnianym motocyklem była WSKa produkowana w latach 1955-1985 przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego.

Najpopularniejszym jednak Polskim motocyklem był bezapelacyjnie produkowany w Szczecinie Junak. Junak był naszym „towarem” eksportowym. Z polskich szos wyjechał do Węgier, Bułgarii, Mongolii, Turcji, Wenezueli, USA oraz na Kubę.